Sygnały dawane przy manewrach (M, Rt, Rm)

Sygnały przy manewrach są dawane na tarczach zaporowych, manewrowych, na tarczach rozrządowych, na semaforach świetlnych, a także gwizdawką ustną lub trąbką i jednocześnie - chorągiewką lub ręką w dzień, zaś ręczną latarką w porze ciemnej.

Tarcze manewrowe mogą być kształtowe lub świetlne.


1. TARCZE MANEWROWE KSZTAŁTOWE mogą być ruchome i nieruchome.

1) Na tarczach ruchomych mogą być podawane następujące obrazy sygnałowe:

Sygnał M1 "Jazda manewrowa zabroniona"

Dzienny
Kwadratowa tarcza niebieska
z białą obwódką, ustawiona jedną
przekątną pionowo
Nocny
Niebieskie światło na
słupie tarczy

Sygnał M2 "Jazda manewrowa dozwolona"

Dzienny
Tarcza w położeniu
poziomym
Nocny
matowobiałe światło na
słupie tarczy

2) Na tarczach manewrowych kształtowych używa się do dawania sygnałów dziennych tarczy, obracającej się na osi poziomej, a do dawania sygnałów nocnych - świateł na słupie tarczy manewrowej.

3) do kontrolowania, czy latarnie na tarczy manewrowej świecą się, pokazują one wstecz przy nastawieniu sygnału M1 - małe światło matowobiałe, a przy nastawieniu sygnału M2 - duże światło białe.

4) Tarcza manewrowa kształtowa nieruchoma zawsze wskazuje, że jazda manewrowa jest zabroniona. Na tej tarczy manewrowej używa się do dawania sygnału dziennego nieruchomej tarczy, a do dawania sygnału nocnego - światła latarni.


2. TARCZA MANEWROWA ŚWIETLNA składa się z umieszczonej na słupie lub podstawie, lub zawieszonej obok toru oprawy (głowicy) z jedną lub dwiema lampami w jednym pionie. Na tarczy manewrowej stosuje się światła koloru niebieskiego i matowobiałego. na tarczy tej można wyświetlić następujące obrazy sygnałowe:

Sygnał Ms1 "Jazda manewrowa zabroniona"

Niebieskie światło latarni na słupie lub podstawie tarczy

Sygnał Ms2 "Jazda manewrowa dozwolona"

Matowobiałe światło latarni na słupie lub podstawie tarczy

Tarcza z jedną latarnią sygnałową wyświetla stale sygnał Ms1.


3. Tarcza manewrowa wskazuje, czy jazda manewrowa taboru jest dozwolona, czy też zabroniona.

4. Tarcze manewrowe ustawia się z prawej strony toru, patrząc w kierunku jazdy. Odstępstwa dopuszczalne są tylko za zezwoleniem naczelnego dyrektora okręgu infrastruktury kolejowej.

5. Sygnał M1 lub Ms1 "Jazda manewrowa zabroniona" na tarczy manewrowej oznacza, że nie wolno przejechac obok tarczy wskazującej ten sygnał.

6. W razie uszkodzenia i niemożności podania na tarczy manewrowej sygnału "Jazda manewrowa dozwolona" (M2, Ms2) manewrujący tabor może przejechać poza tę tarczę, gdy obsługujący te tarczę pracownik da kierownikowi manewrów, a dla jazdy nie pilotowanego pojazdu trakcyjnego - maszyniście (ustnie lub za pomocą środków łączności) pozwolenie na minięcie sygnału "Jazda manewrowa zabroniona" (M1, Ms1), a ponadto poda sygnał "Do mnie" (Rm1) lub "Ode mnie" (Rm2).

7. Sygnały na tarczach manewrowych są ważne tylko dla manewrów.

8. Tarcze manewrowe kształtowe nie oddane do użytku lub unieważnione oznacza się przez umocowanie ukośnego krzyża na pionowo ustawionej tarczy lub przez zdjęcie tarczy ze słupa.Tarcze manewrowe świetlne nie oddane do uzytku lub unieważnione oznacza sie tak samo jak semafory świetlne.

9. Latarń tarcz manewrowych nie oddanych do użytku lub unieważnionych nie oświetla się.


10. Do sygnalizowania jazd manewrowych używa się również semaforów świetlnych, na których podaje się następujące sygnały:

Sygnał S1 "Stój"
Czerwone światło na
semaforze świetlnym
Sygnał Ms2 "Jazda manewrowa
dozwolona"
Jedno matowobiałe światło
na semaforze świetlnym

1) W przypadkach konieczności sygnalizowania jazd manewrowych na tarczach manewrowych świetlnych, które musiałyby być ustawione przy semaforze świetlnym, stosuje się zamiast osobnej tarczy manewrowej świetlnej, sygnalizowanie manewrów na semaforze świetlnym.
Przy tym sygnał S1 "Stój" jest podawany światłem czerwonym na semaforze, sygnał zaś Ms2 "Jazda manewrowa dozwolona" - światłem matowobiałym na semaforze.
Na semaforze świetlnym, wyposażonym w komorę światła białego do sygnalizowania manewrów, umieszcza się białą tabliczkę z czarną literą "m".

2) W razie uszkodzenia i niemożności podania sygnału Ms2 na semaforze oznaczonym białą tabliczką z czarną literą "m" manewrujący tabor może przejechać poza ten semafor, gdy obsługujacy go pracownik - osobiście lub za pośrednictwem nastawniczego (zwrotniczego) swego posterunku nastawczego - da kierownikowi manewrów, a dla jazdy niepilotowanego pojazdu trakcyjnego - maszyniście (ustnie lub za pomocą środków łączności) pozwolenie na minięcie sygnału "Stój" (S1), a ponadto poda sygnał "Do mnie" (Rm1) lub "Ode mnie" (Rm2).


11. TARCZE ROZRZĄDOWE stosuje się kształtowe i świetlne.

1) Tarcze rozrządowe kształtowe składają się z podłużnego ruchomego białego ramienia z czarną obwódką, oświetlonego w porze nocnej, obracającego się na tle nieruchomej okrągłej tarczy czarnej z białą obwódką, umieszczonej na słupie, zwróconego w kierunku lokomotywy pchającej tabor.

2) Tarcze rozrządowe świetlne składają się z latarni na słupie, złożonej z wielu żarówek, przez zapalenie się których tworzą się odpowiednie sygnały, rzucające światło w kierunku lokomotywy pchającej tabor.

Sygnał Rt1 "Pchanie zabronione"

Dzienny
Podłużne białe
ramię ustawione
poziomo
Nocny
Oświetlone
podłużne białe ramię
ustawione poziomo
Dzienny i nocny
Szereg białych
świateł tworzących
linię poziomą

Sygnał Rt2 "Pchać powoli"

Dzienny
Podłużne białe
ramię ustawione
ukośnie prawym
końcem do góry
pod kątem 45 st.
Nocny
Oświetlone
podłużne białe
ramię ustawione
ukośnie prawym
końcem do góry
pod kątem 45 st.
Dzienny i nocny
Szereg białych
świateł tworzących
linię ukośną
wznoszącą się w
górę ku stronie
prawej pod kątem
45 st.

Sygnał Rt3 "Pchać z umiarkowaną szybkością"

Dzienny
Podłużne białe
ramię ustawione
pionowo
Nocny
Oświetlone
podłużne białe
ramię ustawione
pionowo
Dzienny i nocny
Szereg białych
świateł tworzących
linię pionową

Sygnał Rt4 "Cofnąć"

Dzienny i nocny
Szereg białych świateł, tworzących kąt
prosty, zwrócony ramionami w prawo
i w dół
 

 

Sygnał Rt5 "Podepchnąć skład do górki"

Dzienny i nocny
Szereg białych migających jednocześnie świateł,
tworzących linię poziomą
 

12. Sygnał Rt1 "Pchanie zabronione" oznacza, że nie wolno pchać taboru poza tarczę wskazującą ten sygnał.

13. Na sygnał Rt2 pchanie powinno odbywać się powoli, tj. z szybkością nie przekraczającą 3 km/h.
Na sygnał Rt3 pchanie powinno odbywać się z umiarkowaną szybkością, tj. szybkością nie przewyższającą 5 km/h, jeśli regulamin techniczny nie postanawia inaczej.

14. Sygnał Rt4 oznacza, że należy cofnąć skład manewrowy z górki. Sygnał ten jest podawany po uprzednim podaniu sygnału Rt1 "Pchanie zabronione" i zatrzymaniu się składu manewrowego. Sygnał Rt4 stosuje się tylko na tarczach rozrządowych świetlnych.

15. Sygnał Rt5 "Podepchnąć skład do górki" można stosować, gdy na grzbiecie górki są dwa tory i ustawione są dwie niezależne tarcze rozrządowe (a w razie potrzeby i ich powtarzacze), sygnalizujące możliwość prowadzenia rozrządu przez każdy z tych torów. Sygnał Rt5 oznacza, że można podepchnąć skład do górki rozrządowej w czasie, gdy z sąsiedniego toru są spychane wagony przez górkę. W razie potrzeby rozróżnienia, z którego spośród kilku torów ma nastąpić podpychanie skłądu do górki, sygnał Rt5 powinien być podawany jednocześnie z sygnałem Ms2 "Jazda manewrowa dozwolona" podanym na tarczy manewrowej ustawionej przy właściwym torze. Podpychanie skłądu na sygnał Rt5 powinno odbywać się z prędkością określoną w regulaminie technicznym, jednak nie przekraczającą 15 km/h. Sygnał Rt5 stosuje się tylko na tarczach rozrządowych świetlnych.

16. Tarcze rozrządowe ustawia się na grzbiecie górki rozrządowej. W razie potrzeby mogą być stosowane powtarczacze tarczy rozrządowej ustawiane przed grzbietem górki.

17. Jeżeli nie można z powodu uszkodzenia nastawić na tarczy rozrządowej sygnału zezwalającego na pchanie taboru poza tarczę, pchanie taboru jest dozwolone tylko wówczas, gdy pracownik kolejowy do tego upoważniony, po uprzednim ustnym poinformowaniu drużyny trakcyjnej, że pchanie jest dozwolone poza tarczę, da ręczny sygnał Rm1 "Do mnie" lub polecenie pchania będzie dane za pomocą megafonu lub innego środka łączności.

18. Jeżeli nie można z powodu uszkodzenia nastawić na tarczy rozrządowej sygnału Rt4 "Cofnąć", dozwolone jest cofnięcie składu z górki tylko wówczas, gdy pracownik kolejowy do tego upoważniony, po uprzednim ustnym poinformowaniu drużyny trakcyjnej, że należy cofnąć tabor, da ręczny sygnał Rm2 "Ode mnie" lub polecenie cofnięcia będzie dane za pomocą megafonu lub innego środka łączności.
W podobny sposób należy postępować, gdy zachodzi potrzeba cofnięcia składu z górki, wyposażonej w kształtową tarczę rozrządową.


19. Sygnały ręczne i słuchowe dawane przy manewrach są następujące:

Sygnał Rm1 "Do mnie"

Dwa długie tony gwizdawką ustną lub trąbką

_______________ _______________

i jednocześnie

Dzienny
Chorągiewka sygnałowa
koloru żółtego lub ręka
poruszana poziomo
Nocny
Ręczna latarka z białym
światłem poruszana poziomo

Sygnał Rm1 oznacza, że należy jechać w kierunku do dającego sygnał.

Sygnał Rm2 "Ode mnie"

Jeden długi ton gwizdawką ustną lub trąbką

_______________

i jednocześnie

Dzienny
Chorągiewka sygnałowa
koloru żółtego lub ręka
poruszana pionowo
Nocny
Ręczna latarka z białym
światłem poruszana pionowo

Sygnał Rm2 oznacza, że należy jechać w kierunku od dającego sygnał.

Gdyby odebranie sygnału "Do mnie" lub "Ode mnie" było niemożliwe lub utrudnione, to w przypadkach, w których wymagane jest danie z nastawni sygnału Rm1 lub Rm2, sygnał ten nożna zastąpić słowami "Jechać w kierunku...", przekazanymi za pomocą urządzeń łączności.

Sygnał Rm3 "Zwolnić"

kilka przeciągłych tonów gwizdawką ustną lub trąbką

_____ ______ ______ ______ ______

i jednocześnie

Dzienny
Chorągiewka sygnałowa
koloru żółtego lub ręka
poruszana powolnym ruchem po
łuku do góry i na dół
Nocny
Latarka sygnałowa z białym
światłem poruszana powolnym ruchem
po łuku do góry i na dół

Sygnał Rm4 "Stój"

Trzy krótkie, szybko po sobie nastepujące, tony gwizdawką ustną lub trąbką kilkakrotnie powtórzone

OOO    OOO   OOO

i jednocześnie

Dzienny
Wywijanie w koło rozwiniętą
chorągiewką sygnałową
albo ręką
Nocny
Wywijanie w koło ręczną
latarką z białym światłem

Do sygnału Rm4 należy się zastosować również i w tym przypadku, gdy sygnał ten został tylko dostrzeżony lub tylko usłyszany.

Sygnał Rm5 "Odrzucić"

Dwa długie i jeden krótki ton gwizdawką ustną lub trąbką

_______________ _______________ O

i jednocześnie

Dzienny
Chorągiewka sygnałowa
koloru żółtego lub ręka
poruszana dwukrotnie poziomo,
a następnie pionowo do góry
i szybko na dół
Nocny
Latarka sygnałowa z
białym światłem
poruszana dwukrotnie poziomo,
a następnie pionowo do góry
i szybko na dół

Sygnał Rm6 "Docisnąć"

Dwa krótkie tony gwizdawką ustną lub trąbką

O O

i jednocześnie

Dzienny
Kilkakrotne zbliżenie do
siebie wyciągniętych poziomo
przed siebie rąk
Nocny
Szybkie zakrywanie ręką
światła latarki tak, aby w
stronę maszynisty widoczne
było białe światło latarki
przerywane w krótkich odstępach
czasu

Sygnał Rm6 oznacza, że należy nacisnąć na tabor w celu sprzęgnięcia lub rozprzęgnięcia.

 

Powrót do strony sygnałów


Ta strona znajduje się na serwerze bezpłatnych kont i stron OptimusNet http://friko.onet.pl/